Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12435
rok szkolny
2016/2017

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Projekt "Rozwijanie umiejętności kluczowych poprzez innowację i zastosowanie inteligencji emocjonalnej w rozwoju projektów małej przedsiębiorczości szkolnej"

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Armii Krajowej w Sopocie jest realizowany od dwóch lat nowatorski europejski program edukacyjny "Erasmus+" w języku hiszpańskim pt. " Mejorar el Desarrolló de las Competencias Clave a través de la Innovación y la Inteligencia Emocional para el Desarrollo de Proyectos de Emprendimiento en la Escuela" czyli "Rozwijanie umiejętności kluczowych poprzez innowację i zastosowanie inteligencji emocjonalnej w rozwoju projektów małej przedsiębiorczości szkolnej"


REKLAMA

Koordynatorem projektu jest szkoła hiszpańska CEP Manuel Pachego z Badajoz z Panią Dyrektor Isabelą Rodriguez Tejadą.

Partnerami projektu są :
- Centro Educativo Alice Nabeiro, Campo Maior, Portugalia
- 49th Primary School "Benito Juarez", Sofia, Bułgaria
- ICE Amicis, Catania, Włochy
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Armii Krajowej w Sopocie.

To unikatowy projekt, ponieważ jest realizowany w dwóch językach: hiszpańskim i polskim. Przy tej właśnie okazji działa koło języka hiszpańskiego dla klas 4-6 i klas 2-3, na którym dzieci poznają podstawy języka hiszpańskiego oraz kulturę iberyjską. Zajęcia koła prowadzi koordynator projektu, nauczyciel języków obcych Anna Daniewska-Lewandowska.

Celem ogólnym projektu jest rozwijanie podstawowych umiejętności przy zastosowaniu innowacyjnych strategii pedagogicznych. Przyczynia się on również do wdrażania kultury przedsiębiorczości we wszystkich szkołach partnerskich poprzez działania oparte na kulturze i sztuce regionu. Przygotowuje też naszych uczniów w kontekście szukania odpowiedzi, które pozwolą im zrozumieć otaczający ich świat w świetle kryzysu i bezrobocia.


REKLAMA

Celem głównym projektu jest wspieranie przedsiębiorczości uczniów, co przyczynia się do ich rozwoju osobistego, społecznego i kulturalnego. Promuje również kulturę przedsiębiorczości wraz z rozwojem kompetencji inteligencji emocjonalnej.

Motywuje i zaszczepia naszym uczniom umiejętności kluczowe dla ich przyszłości zawodowej.

Podczas Akcji nr 1 projektu 2015-2016 nasi uczniowie, w ramach mini-przedsiębiorstw, poznawali ekonomiczne prawa rynku oraz uczyli się pracy w zespole. Promowali swoje wytwory, oparte na wzornictwie kaszubskim, podczas kiermaszów szkolnych z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Wymieniali się swoimi wyrobami z mini-przedsiębiorstwami innych uczestników projektu. Brali udział w warsztatach z wzornictwa kaszubskiego prowadzonych przez artystów z "Farwa Kaszuby" oraz Muzeum Etnograficzne w Gdańsku. Poznawali zagadki ekonomii w ramach programu " Junior Business Club" stworzonego przez Fundację Studencką Forum Business Center.

Finalnym produktem były wytwory mini-przedsiębiorstw oraz mini-przewodnik przedsiębiorczości szkolnej.

Specjalności poszczególnych krajów:

Hiszpania - wyroby z gliny tradycyjną metodą regionu,

Portugalia - produkcja tradycyjnych kwiatów z różnych materiałów,

Włochy- praca w masie papierowej tradycyjną metodą regionu,

Bułgaria- promowanie tradycyjnego haftu bułgarskiego.

Podczas spotkań warsztatowych w Portugalii, we Włoszech i w Bułgarii nauczyciele wymieniali się swoimi doświadczeniami pedagogicznymi i uczestniczyli w wykładach doskonalących na temat różnych aspektów kształcenia przedsiębiorczości wśród uczniów.

Obecna Akcja nr 2 projektu 2016-2017 wiąże się z drugim i ostatnim rokiem, kiedy uczniowie zrealizują w swoich mini-przedsiębiorstwach projekt innej szkoły. Nasi uczestnicy zapoznawali się w miesiącach: wrzesień, październik i grudzień 2016 z procesem produkcji z gliny różnych wyrobów (projekt hiszpański). Także realizowali projekt francuski: zapoznawali się z procesem produkcji porcelany i szkła. W lutym 2017 uczestniczyli w warsztatach procesu malowania szkła organizowanych przez "Farwa Kaszuby".

W miesiącach: kwiecień, maj będą również brać udział w warsztatach w ramach programu "Junior Business Club" stworzonego przez Fundację Studencką Forum Business Center. Finalnym produktem będzie "Przewodnik po mini-projekcie", jak również wspólny przewodnik turystyczny po miastach i regionach szkół, które w nim uczestniczyły.

Anna Daniewska-Lewandowska
Szkoła Podstawowa Nr 1
w Sopcie


Zaświadczenie onlinenumer online: 88 gości

reklama