Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12398
rok szkolny
2016/2017

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Kółko. Zajęcia szycia w świetlicy szkolnej

Świetlica szkolna to miejsce integrujące szkołę z domem rodzinnym, gdzie uczniowie klas wczesnoszkolnych uczą się między innymi organizować sobie czas wolny od zajęć lekcyjnych. Oprócz swobodnego spędzania czasu po zajęciach w oczekiwaniu na rodziców czy opiekunów mogą uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach, zabawach grupowych rozwijających w nich współprace sportową, rywalizację poprawiających w nich sprawność fizyczną, ćwiczą koncentrację uwagi, pamięć i spostrzegawczość.


REKLAMA

W swojej pracy postanowiłam zaproponować niestandardowe zajęcia szycia i szydełkowania, dla uczniów, moich podopiecznych klas nauczania wczesnoszkolnego. Na tablicy ogłoszeń dla rodziców dałam informację o możliwości zapisania dzieci na zajęcia. Odzew na zajęcia był natychmiastowy nie tylko ze strony rodziców, ale i uczniów, którzy chętnie nawiązywali współpracę od pierwszych zajęć. Przystąpiłam do napisania planu, zajęcia szycia prowadziłam od października do czerwca po dwie godziny tygodniowo w ramach zajęć świetlicowych. Uczestniczyli w nich uczniowie klas pierwszych i drugich zarówno dziewczynki jak I chłopcy. Zajęcia zaczęłam od nauki nawlekania igły, oraz nauki podstawowych ściegów szycia I haftowania: ścieg na okrętkę, ścieg fastrygować, ścieg łańcuszkowy, ścieg krzyżykowy, oraz ścieg stebnówkę czyli ścieg za igła. Dzieci uczyły się przyszywać guziki, a nawet tworzyć własne wzory z guzików jako element ozdobny na materiale.

Podczas zajęć często stawałam przed problemem jak zaciekawić i zachęcić uczniów do aktywności. Przygotowywałam wzory prac na zajęcia, które obrazowały dzieciom wykonanie pracy. W ciągu całego roku uczniowie zapoznali się z rożnymi technikami szycia, często na zajęciach sami decydowali o tematyce następnych spotkań. Szyliśmy igielniki różnych kształtów, ozdoby choinkowe, busiki, gwiazdki, ludziki, patchworki, króliczki z rękawiczek i inne doskonalając nauczane ściegi I hafty.


REKLAMA

Efektem zajęć było duże zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, ale i rodziców, którzy chętnie współpracowali przygotowując materiały do zajęć (filc I inne resztki materiałów). Interesowała ich zarówno technika szycia, czy wyszywania, często zdarzało się, ze sami prosili o pokazanie jak wygląda ścieg I jak się nim posłużyć.

Moje doświadczenia pokazały, że zajęcia szycia mogą być źródłem radości, kluczem do lepszego poznania dziecka i środkiem pozwalającym na osiągnięcie satysfakcji z własnej pracy. W ten właśnie sposób poznawałam swoich wychowanków i ich problemy, odczucia.

Mnie jako prowadzącej zajęcia największa satysfakcje przyniosło oglądanie samodzielnie uszytych prac w domu. Były to: futerały na komórki uszyte z filcu, wyszyte obrazy, wzory haftem krzyżykowym, maskotki, ubranka dla lalek, patchworki I igielniki, dla babci, mam I cioć. Satysfakcją była radość I uśmiech dzieci, które z zapałem tworzyły kolejne prace, swoje małe arcydzieła rękodzieła artystycznego. Drobne sukcesy osiągane podczas pracy umacniają wiarę we własne możliwości i zachęcają do dalszego wysiłku i poszukiwań.

mgr Ewa de Konstantów Przyjemska
Szkoła Podstawowa nr 68
im. Jerzego Bińczyckiego
w Krakowie


Zaświadczenie onlinenumer online: 115 gości

reklama