Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12314
rok szkolny
2016/2017

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Zielarstwo - kierunek przyszłości

W dzisiejszych czasach sam dyplom uczelni nie zapewnia zatrudnienia. Na rynku pracy liczą się umiejętności, często nietypowe. Dlatego uczelnie przystosowują swoją ofertę naukową do zmieniającego się otoczenia. Jednym z wiodących trendów jest dbałość o zdrowie w oparciu o naturalne rozwiązania. W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie kształci młodych ludzi w zielarstwie.


REKLAMA

Polska według ekspertów jest krajem o dużym potencjale w zakresie produkcji surowców zielarskich. A światowy rynek farmaceutyczny i kosmetyczny w coraz większym stopniu korzysta z naturalnych składników. Wg. danych GUS średnie miesięczne wynagrodzenie brutto osób produkujących wyroby farmaceutyczne to 6186,85zł. PWSZ w Krośnie chce dać młodym ludziom szansę na wykorzystanie tych trendów i umożliwia im zdobycie unikalnej wiedzy pożądanej na rynku pracy.


REKLAMA

Ziołolecznictwo jest znane od zarania dziejów. Ludzkość od wieków wspiera swoje zdrowie za pomocą naturalnych produktów. Dziś, często zapomniane, naturalne substancje wracają do łask. Rośnie świadomość ludzi w zakresie ekologicznego i zdrowego trybu życia, dietetycy i osoby promujące aktywność i zbilansowaną dietę co jakiś czas na nowo odkrywają rośliny, które pomagały naszym przodkom. Takie rośliny jak jarmuż, czystek, rokitnik czy żyworódka i ich właściwości wspomagające organizm nie zostały odkryte przez sztaby naukowców w zawansowanych laboratoriach. Od wieków towarzyszą ludzkości.

Dziś ziołolecznictwo łączy tradycję i nowoczesność. Dziedzictwo wiedzy przodków jest wspierane przez wysoką technikę. I właśnie tego uczą się już studenci zielarstwa PWSZ w Krośnie. W trakcie trwania studiów zapoznają się kompleksowo z dziedziną: od uprawy roślin zielarskich do nowoczesnej produkcji preparatów. W trakcie zajęć stacjonarnych oraz praktyk w terenie studenci kierunku zdobędą zarówno przygotowanie ogólne np. w zakresie chemii, genetyki roślin, botaniki, fizjologii roślin, podstaw farmakologii, podstaw żywienia człowieka, ekotoksykologii i ochrony środowiska, agroekologii, ale również przygotowanie szczegółowe, związane np. z poznaniem metod konserwacji i przechowywania ziół, opracowywania receptur surowców zielarskich, przypraw egzotycznych, podstawami bromatologii, fitotoksykologii, alergologii i ziołolecznictwa. Studenci dowiedzą się również, jak funkcjonują poszczególne działy przedsiębiorstwa przetwórstwa zielarskiego: od jednostek kontroli i oceny jakości surowców, przez linię produkcyjną i dział badań, aż do departamentów zajmujących się obrotem i sprzedażą produktów pochodzenia zielarskiego. Program studiów zawiera także zagadnienia dotyczące ekonomii i prawa, które są niezbędne do prowadzenia w własnej firmy zajmującej się produkcją i przetwórstwem zielarskim. Dzięki temu studenci PWSZ zdobędą kompleksową wiedzę i umiejętności, które będą mogli wykorzystać na coraz większym rynku pracy związanym ze zdrowiem i urodą.

redakcja


Zaświadczenie onlinenumer online: 143 gości

reklama