Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12264
rok szkolny
2016/2017

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program edukacyjny "Młody Obywatel"

O uczestnikach i uczestniczkach programu edukacyjnego Młody Obywatel można powiedzieć jedno: to ludzie, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności i zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Program Młody Obywatel to ogólnopolski program edukacji obywatelskiej, realizowany od 2010 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK. W dotychczasowych edycjach programu uczestniczyło ponad 1 150 szkół, niemal 1 500 nauczycieli i nauczycielek oraz około 12 000 młodych ludzi.

ilustracja

Obywatelskość we krwi

Promujemy aktywne postawy, zachęcamy do działania, pokazujemy, że dzięki współpracy można wiele osiągnąć oraz wiele się nauczyć - mówi Joanna Gus, koordynatorka Młodego Obywatela. Program cieszy się ogromną popularnością. Młody Obywatel to przede wszystkim imponujące efekty działań tych, którzy obywatelskość mają we krwi i chętnie angażują się na rzecz najbliższego otoczenia. Współtworząc program Młody Obywatel, zależy nam, by siłami Fundacji BGK wspierać ten proces rozglądania się wokół i otwierania oczu na lokalne potrzeby i wyzwania. Chcemy, by młodzi ludzie sami zaczęli je dostrzegać i uwierzyli, że mogą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość; by zdobyli doświadczenie współpracy z innymi, czasem bardzo różnymi od siebie ludźmi. Pragniemy dać im okazję, by nauczyli się, jak działać skutecznie - wyznaczać sobie cele, planować ich osiągnięcie, realizować poszczególne etapy, oceniać ich realizację. Aby samodzielnie dokonali zmiany w swoim otoczeniu. Od "A" do "Z".
Wierzymy, że te umiejętności przydadzą się zarówno teraz, jak i w dorosłym życiu - prywatnym, zawodowym czy społecznym - podkreśla dr Tomasz Kaczor, członek Zarządu Fundacji BGK, Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego


REKLAMA

W nowej edycji Młody Obywatel rozmawia

Bez względu na wiodący temat Młodzi Obywatele doskonale łączą zabawę z nauką i zdobywaniem cennego doświadczenia. W tym roku szkolnym na chętnych czekają kolejne wyzwania - rozmowy z sąsiadami i sąsiadkami, planowanie przyszłości i poznawanie urzędów od podszewki. W tym roku tematyka programu dotyczy szeroko pojętej aktywności obywatelskiej. Rekrutacja trwa do 18 września br. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny na stronie www.mlodyobywatel.ceo.org.pl. Udział w programie jest bezpłatny, a do programu mogą się zgłosić opiekunowie i opiekunki grup ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz innych instytucji edukacyjnych (również nieformalnych). Program Młody Obywatel został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Grupy projektowe, które wezmą udział w programie, mają do wyboru trzy ścieżki tematyczne:

Urząd od podszewki - dzięki realizacji tego tematu:

 • dowiecie się, czym na co dzień zajmuje się urząd gminy i inne instytucje publiczne oraz przybliżycie innym zasady ich funkcjonowania.
 • zrozumiecie sposób, w jaki instytucje publiczne wpływają na nasze codzienne życie.
 • poznacie wybrane przez siebie lokalne instytucje oraz możliwe obszary współpracy pomiędzy urzędami a obywatelami i obywatelkami.
 • zorganizujecie dzień otwarty w wybranym przez siebie urzędzie lub lokalnej instytucji.

  Warsztaty przyszłościowe - dzięki realizacji tego tematu:

 • wspólnie ze swoimi rówieśnikami i rówieśniczkami oraz mieszkańcami i mieszkankami zaplanujecie rozwój swojej miejscowości, osiedla czy ulicy.
 • nauczycie się realizować projekt metodą warsztatów przyszłościowych, umożliwiających tworzenie wspólnej wizji.
 • poznacie różne grupy mieszkańców i mieszkanek oraz nawiążecie nowe znajomości.


  REKLAMA

  Reportaż po sąsiedzku - dzięki realizacji tego tematu:

 • dowiecie się, w jaki sposób przygotować reportaż o swoim najbliższym otoczeniu.
 • poznacie historie sąsiadów i sąsiadek oraz odkryjecie nieznane historie dotyczące swojej miejscowości.
 • przygotujecie otwarte spotkanie sąsiedzkie z mieszkańcami i mieszkankami, podczas którego zaprezentujecie stworzony przez Waszą grupę reportaż.

  redakcja


 • Zaświadczenie online  numer online: 167 gości

  reklama