Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11953
rok szkolny
2015/2016

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Projekt Erasmus+ Math Around Us

W roku szkolnym 2015/2016 Zespół Szkół w Głogowie Małopolskim rozpoczął realizację międzynarodowego projektu edukacyjnego Erasmus+ "MATH AROUND US" skierowanego do uczniów gimnazjum. Przez dwa lata współpracować będziemy ze szkołami w Rumunii, Danii, Portugalii, Grecji, na Litwie, Węgrzech oraz we Włoszech wdrażając cele projektu, którymi są między innymi: ukazanie matematyki w powiązaniu z innymi dziedzinami wiedzy, takimi jak architektura, geografia, ekologia czy astronomia, rozbudzenie zainteresowania naukami ścisłymi oraz językiem angielskim, poprawa umiejętności społecznych i informatycznych oraz poznanie kultury krajów partnerskich dzięki zagranicznym wymianom młodzieży. Projekt w całości finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Na jego realizację Zespół Szkół w Głogowie Młp. otrzymał kwotę 23315 euro.


REKLAMA

Projekt ma także na celu poszerzenie zawodowych kwalifikacji nauczycieli poprzez udział w warsztatach, seminariach oraz wizytach studyjnych. Nauczyciele tworzą nowe, innowacyjne materiały dydaktyczne oraz prowadzą zajęcia w oparciu o metody CLIL oraz B-learning.

Rezultaty projektu, takie jak scenariusze lekcji, prezentacje, zadania, umieszczane są na platformie eTwinning. Mogą one być wykorzystane zarówno w szkołach dwujęzycznych, jak i innych placówkach realizujących zintegrowane nauczanie językowo - przedmiotowe.

Każde międzynarodowe spotkanie w ramach projektu związane jest z innym tematem: Matematyka i nauki ścisłe (Rumunia - szkoła koordynująca), Matematyka i sztuka (Włochy), Matematyka i środowisko naturalne (Dania), Matematyka i muzyka (Polska), Matematyka i astronomia (Litwa), Matematyka i informatyka (Węgry), Matematyka i archeologia (Grecja) oaz Matematyka i geografia (Portugalia). Szkoła organizująca wizytę przygotowuje materiały dydaktyczne, umożliwia obserwację lekcji, prezentuje zagadnienia związane z metodyką nauczania. Po powrocie, nauczyciele i uczniowie biorący udział w wymianie przekazują zdobytą wiedzę podczas lekcji i kółek przedmiotowych, włączając całą społeczność szkolną w działania projektowe.

W październiku 2015 r. uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w pierwszym spotkaniu szkół partnerskich, które miało miejsce w Rumunii w Cluj-Napoca, stolicy Transylwanii. Podczas wizyty młodzież odkrywała związki matematyki z biologią, chemią i fizyką.

Nauczyciele ze szkoły Colegiul Tehnic Ana Aslan zorganizowali bardzo atrakcyjne zajęcia. Uczestnicy obserwowali rośliny w poszukiwaniu ciągu Fibonacciego, obliczali stężenie procentowe własnoręcznie wyprodukowanych perfum oraz wykonywali doświadczenia, przekonując się, co może zdziałać siła grawitacji. Nauczyli się również wytwarzać biodegradowalną folię przy użyciu żelatyny i gliceryny. Program wizyty uzupełniły wykłady w Instytucie Fizyki Molekularnej, przedsiębiorstwie Farmec specjalizującym się w produkcji kosmetyków oraz zajęcia integracyjne i wycieczki, miedzy innymi do kopalni soli w Turdzie. Inauguracyjne spotkanie w Rumunii miało także na celu lepsze poznanie szkół i krajów partnerskich.

ilustracja

Organizatorem drugiego spotkania, które odbyło się w San Benedetto del Tronto we Włoszech, była szkoła Liceo Scientifico Statale "B.Rosetti". Związki matematyki ze sztuką odkrywane były poprzez szereg zajęć dydaktycznych, podczas których przybliżono między innymi pojęcie złotego podziału w oparciu o sztukę renesansu. Uczniowie i nauczyciele obserwowali ponadto różne ujęcia perspektywiczne na freskach Giotto oraz obrazach Piera della Francesca. Podczas gdy młodzież zgłębiała tajniki rysowania w perspektywie, nauczyciele uczestniczyli w seminariach poświęconych aspektom metodycznym i merytorycznym.

Aleksandra Kowalska, Zuzanna Żelazo i Dominika Kamler, uczennice biorące udział w wymianie, powiedziały po powrocie: "Nasz pobyt we Włoszech był bardzo twórczy i dostarczył niezapomnianych przeżyć. Wymiana ta znacznie polepszyła nasze zdolności komunikacyjne i umiejętności interpersonalne: była krokiem milowym w nauce języka angielskiego, pozwoliła nawiązać wspaniałe przyjaźnie i pozostawiła cudowne wspomnienia na całe życie!"

Sabina Malik
Zespół Szkół
w Głogowie Małopolskim


Zaświadczenie onlinenumer online: 154 gości

reklama