Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11907
rok szkolny
2015/2016

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Rola dziadków w życiu dziecka

Babcie i dziadkowie - jakże odmienne są obecne skojarzenia z nimi. Z jednej strony mamy nieśmiertelny obraz staruszków zaszytych w swoim przytulnym mieszkaniu z fotelem bujanym, kotem i robótkami na drutach. Z drugiej - osoby, które w końcu podczas emerytury próbują wykorzystać czas wolny aktywnie, podróżując i ucząc się wciąż to nowych rzeczy. Bez względu na to, do której grupy zaliczają się dziadkowie "naszych" dzieci, wszystkich łączy jedno uczucie - miłość do swoich wnuków.

Dziadkowie chcą jak najlepiej nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Często chcą odciążyć ich od codziennych obowiązków, zapraszając maluchy do siebie. Osoby starsze cudownie potrafią czerpać przyjemność z przebywania z dziećmi, fantastycznie się nieraz dopełniają. Ta energia, iskierki w oczach i ciekawość świata przeplatają się wtedy z dobrotliwym spojrzeniem, spokojem, wyrozumiałością i doświadczeniem.


REKLAMA

W relacjach międzypokoleniowych dziecko ma szanse lepiej się rozwijać.

 • Przede wszystkim wzmacniają się więzi rodzinne różniące się od tych, które opierają się na relacji rodzic - dziecko.
 • Dziadkowie obcując z wnukami w niewymuszony, naturalny sposób zazwyczaj potrafią przekazać maluchowi tradycje, zasady etyczno-moralne, dają poczucie miłości i bliskości.
 • Dziadkowie się w pewien sposób bohaterami, przekaźnikami jakiejś odległej wiedzy, której nie posiadają rodzice.
 • W magiczny sposób, nawet najbardziej "zatwardziałe" babcie i "zatwardziali" dziadkowie, miękną w obecności swoich wnucząt, szczerze okazując swoje oddanie.
 • Dziadkowie nie są już tak zabiegani, tak niespokojni, jak osoby młodsze - zapracowani rodzice.
 • Dla dziadków już niekoniecznie sprawy materialne są na pierwszym miejscu, a specyficzne doświadczenie życiowe, które posiadają i mogą pokazać swoim wnukom.
 • Dzieci lgną do rówieśników, ale czują się również rewelacyjnie wśród osób starszych. Chcą słuchać opowieści rodzinnych, uczyć się od babci gospodarności, zaradności. Dziadek może być "złotą rączką", kimś, kto spokojnie pokaże i wytłumaczy, bez zniecierpliwionego machnięcia dłonią.

  Aby relacje dziadkowie - wnuczęta były prawidłowe należy unikać traktowania dziadków jako darmowych opiekunów dla dziecka. Oni również mogą mieć swoje sprawy, swoje pasje, wnuk nie musi być koniecznie zawsze na pierwszym miejscu, co nie oznacza, że go nie kochają. Dobrzy dziadkowie, to szczęśliwi dziadkowie - tacy, którzy są wypoczęci, radośni. Dzięki temu mają energię i cierpliwość, by nadążać za ciekawskim i pełnym życia brzdącem.

  Marta Walisiak-Szkudlarek
  Przedszkole Miejskie Nr 4
  w Ozorkowie


 • Zaświadczenie online  numer online: 122 gości

  reklama