Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11900
rok szkolny
2015/2016

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Profilaktyka zachowań agresywnych

Wybuch agresji to efekt niezaspokojonych potrzeb człowieka.
Agresja to energia, która jest potrzebna do życia jak powietrze nie można bez niej żyć. To energia nie tyle negatywna co napędowa naszego organizmu.


REKLAMA

Zachowanie agresywne składa się z trzech faz:
1. Frustracja - odczuwanie braku , niegodności któremu towarzyszy: lęk, niepokój, smutek, niska samoocena, uczucie poniżenia, napięcie, zagubienie. To jest na poziomie myśli.
2. Energia - złość, gniew, moc, siła.
3. Przejaw agresji, rozładowanie. To jest na poziomie działań.

- pozytywne formy rozładowania to: zracjonalizowanie problemu, pisanie listu i zniszczenie jego, darcie gazet, głębokie oddechy, niemy krzyk, bieganie, taniec, podskoki, otrząsanie się ze złości, kopanie dołków, sprzątanie, rąbanie drewna, wprowadzanie zmian w życiu, rozwijanie empatii.

Jeśli przypomnimy sobie jak bardzo boli gdy ktoś nas krzywdzi nie będziemy chcieli krzywdzić innych. Warto odnosić się do pamięci o własnym bólu - bo to daje większe efekty niż modelowanie.

- negatywne formy rozładowania: bicie innych osób, gryzienie, popychanie, kopanie, niszczenie przedmiotów, wyzywanie, poniżanie, przeklinanie, obmawianie, krzyk na kogoś, życzenie komuś złego, wyprowadzanie z równowagi, wyrządzanie krzywdy innym.

Przejawy agresji krzywdzące innych to koło zamknięte "katów i ofiar".


REKLAMA

POMAGAJĄ:

AKCEPTACJA, ŻYCZLIWOŚĆ, WSPÓŁCZUCIE, SZACUNEK, UWAŻNOŚĆ

Niemowlę = dziecko = młodzieniec = dorosły = starzec =niepełnosprawny = chory = jednakowy szacunek

Dzieci są bardzo wrażliwe i bardzo wiele czują, ale nie wszystko rozumieją. Dlatego warto tłumaczyć dziecku, rozmawiać o naszym samopoczuciu o uczuciach, wyjaśniać własne spadki nastroju.

Kiedy zwracamy uwagę to mówmy o zachowaniu, a nie o osobie ( uderzyłeś brata a nie - jesteś zły bo bijesz brata). Warto rozmawiać z dzieckiem wg schematu:

Patrz - słuchaj - pomyśl - mów.

Dorota Cicharska
Publiczne Przedszkole
w Raszkowie


Zaświadczenie onlinenumer online: 118 gości

reklama