Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11814
rok szkolny
2015/2016

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Rozwój i funkcjonowanie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ujęcie porównawcze czterech stopni upośledzenia umysłowego

Z analizy literatury dotyczącej upośledzenia umysłowego wynika, że występują dość duże trudności w zdefiniowaniu tego pojęcia.

Zdaniem J. Doroszewskiej jest ono "skomplikowane w swych powiązaniach biopsychospołecznych i to zarówno z powodu różnorodnych przyczyn, jakie leżą u podstaw, jak i wielorakich objawów, a także ze względu na nieraz trudny do przewidzenia jego dynamizm, a więc i prognozę". Trudność wynika jeszcze z innego faktu, gdyż jak twierdzi dalej autorka, upośledzenie jest do pewnego stopnia koncepcją społeczną, zależną od zmiennego progu tolerancji społecznej. W literaturze można spotkać definicje medyczne i behawioralne. Istnieje zgodny pogląd, że upośledzenie umysłowe jest zespołem skutków rozmaitych w swej etiologii stanów chorobowych i uszkodzeń układu nerwowego. Dla określenia tego rodzaju odchylenia od normy, używa się także innych nazw, jak oligofrenia, niedorozwój umysłowy czy też demencja (otępienie).


REKLAMA

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpoœrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Bożena Ciesielska
Szkoła Podstawowa
w Żabnicy


Zaświadczenie onlinenumer online: 109 gości

reklama