Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11803
rok szkolny
2015/2016

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Świat zwariował! Pozwólcie dzieciom by były sobą

Kiedyś czytałam dużo książek na temat wychowania dzieci i młodzieży. Teraz czytam blogi i oglądam programy o dzieciach. Ostatnimi czasy utwierdzam się coraz bardziej w przekonaniu, że wszystkie media traktują nas jak idiotów lub niedorozwiniętych umysłowo. Wedle Pani Wszystkowiedzącej oraz Pana Najmądrzejszego jesteśmy na tyle głupimi rodzicami, że sami nie potrafimy wybrać, MY PO PROSTU NIE WIEMY jaki prezent chce od "Mikołaja" nasze osobiste dziecko. Według mediów jesteśmy zbyt głupi, aby zdecydować, jakimi zabawkami lubi się bawić nasze dziecko. Jakaś "paniusia" z telewizji wie lepiej co potrzebuje twoje dziecko, jak lubi być ubrane, co lubi jeść i najlepiej to ona albo inny "psychopseudospecjalista" powie Ci, czy macie w ogóle mieć dzieci. A może nie powinniście, bo wedle statystyk źle je wychowacie.


REKLAMA

Świat zwariował! Powiedziałaby moja babcia, gdyby żyła. Nie! To nie świat zwariował, to myśmy zwariowali na punkcie tego świata. Obecny system wychowania i edukacji dzieci i młodzieży sprowadza się do "trzymania dziecka na siłę, jak długo się da, ile wytrzyma pod kloszem." Nasze babki powiedziałyby "pod spódnicą".

I głośno by się uśmiały z takich rodziców i dzieci. Czytam i oglądam teksty wklejane przez obecne 30-tki, 40-tki i więcej, typu: "Dorastaliście w latach 80 i 90, jak udało się wam przeżyć?"

Odpowiedź znacie WY, rodzice. Przeżyliście! Pozwólcie dzieciom by były sobą. Jak inaczej mają rozwijać swoje umiejętności i kompetencje społeczne? Jak mają rozwijać swoją umiejętność radzenia ze stresem, emocjami? Jak mają nauczyć się sprzątać, gotować, prać, kosić trawę, czy wbijać gwóźdź, bo o wkręcaniu żarówki strach nawet pomyśleć.

Wracając do mediów i ich kierowania naszym wizerunkiem, powiem jedno: "Ludzie nie dajcie się oszołomić!" Wszystko to, ten cały marketing, reklama, to udawanie, że martwią się o nas, o nasze dzieci i rodziny. To wielka kampania reklamowa za którą siedzą setki psychologów, psychiatrów, pedagogów, naukowców i speców od marketingu i reklamy. Oni dokładnie wiedzą jak nami manipulować, a my im na to pozwalamy.

Skoro nam udało się przeżyć, pozwólmy na to naszym dzieciom. Niech ich dzieciństwo nie będzie historią pod tytułem facebook.pl, gdzie turlanie się po śniegu, taplanie w kałużach, picie wody z kranu, mleko prosto od krowy (a nie z biedronki) to tylko obrazki na ich laptopach, iPodach, iPadach, komórkach, tabletach czy e-bookach.

Bożena Ciesielska
Szkoła Podstawowa
w Żabnicy


Zaświadczenie onlinenumer online: 222 gości

reklama