Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11549
rok szkolny
2014/2015

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Sprawozdanie z Tygodnia Zdrowia

W dniach 27.04. - 01.05.15r. w Szkole Podstawowej nr 24 w Krakowie został zorganizowany "Tydzień Zdrowia". Celami takiego wydarzenia były m.in. podniesienie świadomości dzieci w zakresie zdrowego odżywiania, budzenie zainteresowania własnym zdrowiem, kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania oraz dbałości o odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. W każdym dniu były realizowane inne zadania związane ze zdrowym odżywianiem oraz ruchem.

Poniedziałek był dniem, w którym klasy przygotowywały zdrowe przekąski, kanapki, sałatki, a nawet przepyszne soki owocowe.

We wtorek zostały przeprowadzone warsztaty w każdej klasie, na których m.in. omawiana była piramida zdrowia, składniki odżywcze, a także przykłady szkodliwości ulubionych napoi oraz przekąsek uczniów. Dekoracją warsztatów były warzywa,owoce, przyprawy oraz mnóstwo innych produktów spożywczych używanych w codziennej diecie. Znalazły się tam także zioła, kwiaty i plakaty z hasłami i rysunkami związanymi z prawidłowym odżywaniem i ruchem.


REKLAMA

Środa była dniem kolorów i tańca. Uczniowie w tym dniu mieli za zadanie ubrać się na kolorowo i przypiąć do ubrania ciekawe, owocowe kotyliony. Równocześnie był to Międzynarodowy Dzień Tańca, dlatego w tym dniu na przerwach ruszaliśmy się w tanecznym rytmie na sali gimnastycznej. Został zorganizowany również konkurs "Najciekawsza prezentacja taneczna klasy", w którym oprócz tanecznej formy,uczniowie musieli wykazać się pomysłowością i współpracą całego zespołu klasowego.

Kolejny dzień to quizy o zdrowym odżywianiu dla klas 1-3 oraz 4-6. Celem quizów było sprawdzenie, czy uczniowie przyswoili trochę informacji zebranych w całym tygodniu o prawidłowej diecie i wpływie ruchu na organizm. Większość odpowiedzi była prawidłowa, jednak było kilka pytań w najmłodszych klasach, które sprawiły uczniom małe trudności.

W ostatni dzień tygodnia, nasze państwowe Święto Pracy, uczniowie mieli kontynuować zasady zdrowego odżywiania w domu z rodzicami. Chętni uczniowie przygotowywali plakaty promujące zdrowa dietę. Duża grupa uczniów wybrała się w tym dniu kibicować reprezentacji mężczyzn w piłce ręcznej na turnieju towarzyskim odbywającym się w Tauron Arenie Kraków. Był to wyjazd pod hasłem "Zdrowy styl życia w SP24". Uczniowie zabrali ze sobą wodę do picia, a na przekąskę owoce.

Oprócz programu na każdy dzień,przez cały tydzień uczniowie starali się przynosić do szkoły zdrowe przekąski i wodę mineralną. Stołówka także przyłączyła się do "Tygodnia Zdrowia", rozszerzając ofertę o owoce, jogurt,soki, wodę.


REKLAMA

Wielu nauczycieli przeprowadziło bardzo ciekawe lekcje związane ze zdrowiem. Na matematyce, w kl.VIa, odbyła się lekcja pt "Żyj zdrowo". Uczniowie zapisywali wartości i obliczali wartości kaloryczne zaplanowanych posiłków (I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja), obliczali o ile kalorii przekroczono dzienne zapotrzebowanie energetyczne,eliminowali produkty z jadłospisu, aby dostarczyć organizmowi właściwą liczbę kalorii. W klasie IIIc uczniowie przygotowali plakaty dot. zdrowego odżywiania w wersji elektronicznej. Podjęli także wyzwanie przygotowania soku ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw, które wcześniej zostały umyte i obrane przez uczniów (niektórzy - z sukcesem przeszli pierwszą w życiu lekcję obierania marchewki). Chętnych do obsługi sokowirówki było bardzo wielu, tak zresztą jak i do wypicia wyciśnięto soku. Soki bardzo wszystkim smakowały, choć dla niektórych nowością był sok marchewkowo-jabłkowo-selerowy z domieszką buraka. Definitywnie zwyciężył sok gruszkowo-marchewkowo-jabłkowo-selerowy. Do bardzo zdrowego, ale charakterystycznego smaku buraka niektórzy musieli się jeszcze przyzwyczaić. W klasie Ia oprócz równie pysznej sałatki owocowej uczniowie stworzyli plakat pt"Mapa myśli - zdrowie". Na lekcjach angielskiego uczniowie uczyli się nazewnictwa związanego ze zdrowiem i ruchem. W klasach Ib i Ic powstały piękne plakaty z piramidą zdrowia. Na przerwach można było obejrzeć prezentacje multimedialną, związaną z tematyką tego tygodnia. Piękne prezentacje multimedialne na temat zdrowego odżywiania stworzyło kilka uczniów w klasie Va.

Trudno wymienić wszystkie działania, które zostały zainicjowane w klasach. Jedno jest pewne, uczniowie byli zainteresowani tematem, a taka akcja powinna na stałe zapisać się w kalendarzu szkoły, a najlepiej w życiu codziennym.

Izabella Kunc


Zaświadczenie onlinenumer online: 118 gości

reklama