Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11459
rok szkolny
2014/2015

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Masaż Shantala

Masaż Shantala - jest to masaż opracowany dla dzieci upośledzonych w rozwoju - przede wszystkim do masażu dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (dzieci takie mają np. niedobór wrażeń czuciowych, które masaż ten kompensuje, jak również i przede wszystkim wpływa na rozwój fizyczny dziecka). Można go również stosować w celu stymulowania rozwoju fizycznego dzieci zdrowych. Masaż powinno się stosować aż do przywrócenia sprawności i aktywności fizycznej.

Dotyk rozwija się jako pierwszy ze zmysłów. Skóra jest zdolna do odbierania bardzo wielu różnorodnych bodźców. Dla dziecka z głębokimi zaburzeniami rozwojowymi jest to podstawowy środek komunikacji z otaczającym światem. Nauczyciele, którzy rozwijają swój zmysł dotyku i nawiążą fizyczny kontakt z dzieckiem, będą w stanie zbudować relację opartą na wzajemnym zaufaniu i pomagać dziecku w jego rozwoju.


REKLAMA

Osoby zajmujące się dzieckiem, zwłaszcza dzieckiem niepełnosprawnym, często z wieloma deficytami rozwojowymi, powinny zadbać o dostarczenie swoim podopiecznym wielu bodźców dotykowych. Dzieci o małych możliwościach ruchowych odczuwają często niedosyt wrażeń dotykowych. Z wiekiem dzieci są pozbawione wielu bodźców dotykowych. Są po prostu za duże i za ciężkie, aby je nosić i przytulać. Dotyk nie tylko sprawia przyjemność pomaga w nawiązywaniu kontaktu między ludźmi, ale przede wszystkim wpływa na ogólny rozwój człowieka. Dotyk w formie masażu ma wielorakie znaczenie.

Masaż stymuluje rozwój motoryczny dziecka, a przez to wpływa na jego rozwój poznawczy (mowa, myślenie, pamięć). Masaż poprawia swobodę ruchów, wpływa na samopoczucie naszego dziecka, zapewnia mu relaks oraz rozluźnia mięśnie i stawy. Zarówno we wczesnym okresie życia dziecka z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, a często i ruchową - jest wyjątkowo korzystny, wspomaga koordynację mięśni i zwiększa ich elastyczność, powodując wzrost możliwości poznawczych naszego ucznia. Masaż stymuluje układ krążenia i układ odpornościowy, wspomaga pracę serca, oddychanie i trawienie. Regularne masowanie dziecka daje możliwości kontrolowania jego rozwoju i szybkiego odnajdywania miejsc, w których występują bóle i napięcia. U osób z głęboką niepełnosprawnością jest to niezmiernie ważne, gdyż często jesteśmy zmuszeni do porozumiewania się z dzieckiem w sposób pozawerbalny, odczytując jego stany i odczucia z mowy ciała.

W zależności od wieku i poziomu rozwoju dziecka można stosować różne metody i techniki masażu, można masować całe ciało lub poszczególne jego części. U dzieci małych, a także o zaburzonym rozwoju, można wykorzystać masaż Shantali. Jest on bardzo dobry dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Dzieci takie mają miedzy innymi niedobór wrażeń czuciowych, które ten masaż rekompensuje, przede wszystkim jednak wpływa ona na ich rozwój.

Ilona Dudzik


Zaświadczenie onlinenumer online: 142 gości

reklama