Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11451
rok szkolny
2014/2015

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program Rozumnego Działania Dłoni według podejścia Felicji Affolter dla wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego

Niniejszy program został napisany dla dwóch wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego przy PSOUU w Krośnie, jako odpowiedź na ich specyficzne potrzeby i ograniczenia. Uwzględnia on w szczególności udział uczniów, którzy są mało aktywni i niesamodzielni w czynnościach dnia codziennego, mimo możliwości ruchowych. Według Felicji Affolter podłożem trudności w samodzielnym funkcjonowaniu wychowanków, są zaburzenia spostrzegania, jako główna przyczyna braku zdolności do samodzielnego zaprogramowania czynności złożonych, nawet tych, które wydają się proste i łatwe. Potrzebują pomocy w ubieraniu się i rozbieraniu, jedzeniu, czynnościach toaletowych, zabawach manipulacyjnych i konstrukcyjnych. Czasami u podłoża trudności leży nadwrażliwość zmysłów, szczególnie dotyku. Dzieci nadwrażliwe dotykowo często chwytają rękę nauczyciela, czy opiekuna i prowadzą w pożądanym kierunku. Brak im zdolności programowania własnych dłoni lub zanikły one z powodu braku praktycznego działania. Zdarza się, że dzieci, z którymi pracujemy unikają dotyku i wpadają one przy tym w stan napięcia, odrzucają nasze ręce. Na pewno nie można tych objawów zignorować. Takie dziecko potrzebuje naszej pomocy. Zdarzają się także sytuacje, w których dziecko lub osoba dorosła z zaburzeniami spostrzegania dotyka przedmiotów, ale równocześnie odwraca wzrok. A jednak doświadczanie świata drogą przekształcania i poznawania rzeczy ręką pod kontrolą wzroku jest podstawą rozwoju inteligencji i ustanowienia poczucia rzeczywistości. Otwiera ona również drogę do interakcji z innymi osobami i rozwoju komunikacji.

Podejście Felicji Affolter jest doskonałą i sprawdzoną przeze mnie metodą do pracy z moimi wychowankami i pomaga rozwiązywać problemy i trudności, jakie napotykają w codziennym życiu. Uczy jak dotykać - poznawać świat przez własne działanie, doświadczać go w swoim życiu, nie pozostawać biernym. I to skłoniło mnie do napisania tego programu.


REKLAMA

Publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP)
Program do kompresji dostępny w Pomocy

Marta Sługocka-Pelczar


Zaświadczenie onlinenumer online: 173 gości

reklama