Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11271
rok szkolny
2014/2015

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wybrane rośliny i grzyby o działaniu psychoaktywnym lub trującym

Większość społeczeństwa zapoznała się już z tematem środków psychoaktywnym lub zmieniających świadomość czyli: alkoholu, narkotyków czy dopalaczy. Mało kto jednak wie, że są także wśród nas rośliny, które mogą być zastosowane w sposób nieodpowiedni wywołujące zmianę świadomości. Chcąc je przedstawić rozpocznę od klasyfikacji środków, które stosowane są w medycynie, sami je stosujemy tudzież znane są nam jako narkotyki:

1. Przeciwbólowe, poprawiające nastrój, odurzające: opium, morfina, kodeina, metadon.

2. Uspokajające: valium, barbiturany, antydepresanty, piwo

3. Nasenne: barbiturany

4. Znieczulające: alkohol, benzyna

5. Pobudzające: kofeina, teina, tytoń, czekolada i inne słodycze, kokaina

6. Halucygeny: haszysz, LSD, grzyby, meskalina


REKLAMA

Wyżej wymienione oraz szereg innych środków można przyjmować w następujący sposób:

1. Przez skórę: np. maści

2. Przez błony śluzowe: wąchanie np. kleju

3. Przez płuca: np. palenie tytoniu, marihuany

4. Przez przewód pokarmowy: spożywanie np. grzybków halucynogennych

5. Przez układ krwionośny: np. wstrzykiwanie sobie morfiny

Oczywiście metod stosowania środków psychoaktywnych jest coraz więcej i liczba ta rośnie wraz z zwiększającą się ilością używek. Poniżej przedstawię wybrane gatunki roślin i grzybów mające działania odurzające.

Bieluń dziędzierzowa - łatwo dostępny, rośnie w ogródkach, na śmietniskach, czy przydrożach. Właściwie surowcem odurzającym jest wszystko, najbardziej jednak popularne są nasiona zawierające atropinę. Po wysuszeniu następuje (nie wszystkie objawy u wszystkich oczywiście): pobudzenie, wesołość, dezorientacja, chęć mówienia, delirium, szał, wściekłość. Bieluń posiada hjoscyminę, która jest substancją halucynogenną ale także porażającą układ nerwowy prowadząc do śmierci.

Tatarak zwyczajny - bardzo charakterystyczna roślina, rośnie najczęściej przy jeziorach, stawach. Klącze tataraku jak się je przełamie ma charakterystyczny zapach olejku eterycznego. Odpowiednio przygotowane kłącza tataraku mają działanie podobne lecz słabsze do amfetaminy. Działa stymulująco, halucynogennie i uspokajająco.

Chmiel zwyczajny - (owocostany, i szyszki) działają uspokajająco. Można także palić, daje efekt marihuano podobny.

Naparstnica purpurowa - liście naparstnicy (fioletowe i żółte) są trujące i prowadzą do śmierci. Zjedzenie lub dotykanie liści i polizanie następnie ręki wzmacnia siłę skurczu mięśnia sercowego, albo obniża jego bicie. Może doprowadzić do śmierci (nie do końca ma działanie zmieniające nastrój ale bardzo często występuje w domu jako kwiat ozdobny i tym samym jest zagrożeniem dla dzieci).


REKLAMA

Koper włoski - owoc ma działanie lecznicze, pomaga w procesie trawienia. Może także poprawiać nastrój. Olejek z kopru ma działanie halucynogenne. Zbliżony jest do działania amfetaminy.

Muszkatołowiec korzenny - nasiona mają działanie jak amfetamina ale o słabszym wymiarze. Występuje w kuchni jako gałka muszkatołowa. Przy spożyciu jednej czubatej łyżki występują halucynacje, zaburzenia równowagi, nudności. Przy spożyciu 12 łyżek następuje śmierć. Stosowana regularnie może wywoływać stany lękowe.

Wilec błękitny - jego nasiona zawierają substancję LSA, która jest pochodną LSD. Jego działanie jest podobne do LSA, może wywoływać nudności, bóle brzucha. Jest dostępny w sklepie.

Mak lekarski i polny - działanie psychoaktywne mają nasiona maku, niedojrzałe owoce maku oraz mleczko makowe. Ma działanie odurzające, uspokajające, euforyczne, senność, brak apetytu, odczucie niepokoju.

Konopie indyjskie - kwiatostany żeńskie stosowane są w leczeniu depresji, bólu głowy, migreny, epilepsji, astmy oraz impotencji. Znana jako marihuana ma działanie psychoaktywne.

Bagno zwyczajne - występuje na torfowiskach. Halucynogennie działają liście, ziele oraz korzenie. Przebywanie w „oparach” na torfowisku także działa odurzająco. Stosowany także jako środek przeciw molom.

Borówka bagienna - występuje na torfowiskach i bagnach lasów nizinnych oraz podmokłych stanowiskach w górach. Działanie jak po spożyciu alkoholu.

Szałwia wieszcza - stosowana jest do leczenia depresji. Jej liście mają charakter halucynogenny.

Muchomor czerwony - jego owoc, gdy jest wysuszony ma dużo silniejsze działanie. Spożycie powoduje zawroty głowy, nudności, biegunkę, a także halucynacje.

Łysiczka lancetowata - jest bardzo łatwo dostępna gdyż rośnie wszędzie. Ma działanie halucynogenne. Spożycie 30 grzybów wywołuje halucynacje. Zastosowanie większej ilości powoduje zmiany świadomości, stany lękowe, wymioty, zawroty głowy. Działa do 6 godzin, najsilniej po 1,5 godzinie.

Jazgrza Williamsa (kaktus) - bardzo łatwo dostępny. 4 -6 letni ma meskalinę w sobie, która jest silnie odurzająca. Zażycie powoduje euforię, zmianę postrzegania. Przedawkowanie prowadzi do paraliżu oddechowego i śmierci.

Pokrzyk wilcza jagoda - lecznicza roślina stosowana w żółtaczce oraz epilepsji. Posiada także atropinę, która ma działanie halucynogenne a także trujące (w większych ilościach wywołuje śpiączkę atropinową). Ponadto posiada hjoscyminę, która wywołuje halucynacje oraz napady szału. Trzeba jednak wiedzieć, że poraża on układ nerwowy i może powodować śmierć.

Matka natura obdarzyła naszą Ziemię mnóstwem roślin. Jak powyżej zostało przedstawione część z nich może mieć zastosowanie dwójnasób. I z jednej strony gdyby stosowano je tylko w lecznictwie byłoby wszystko dobrze, jednak coraz więcej informacji można znaleźć na temat tego drugiego i niezbyt bezpiecznego zastosowania. Przecież nikt tak naprawdę do końca nie wie jaką siłę mają organizmy żywe, którymi są rośliny.

mgr Magdalena Zadrożny


Zaświadczenie onlinenumer online: 157 gości

reklama