Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1123
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Rozwijanie sprawności mówienia na języku obcym - praca z "mówiącymi karteczkami"

Pomoce dydaktyczne nauczyciela takie jak: nożyczki, papier kolorowy i mazaki tylko pozornie wydają się może krokiem w tył w nowoczesnej edukacji. Fakt, obecnie najważniejsze miejsce zajęły pomoce wizualno-dźwiękowe, przyznaję niezbędne np. w dydaktyce języków obcych.

Próbując dostosować się jednak do różnych warunków pracy w jakich zdarza nam się znaleźć, chcę zaproponować metodę "mówiących karteczek", która nie wymaga od nauczyciela specjalnego nakładu czasu ani też wielkich zdolności plastycznych. Do ich wykonania najlepiej nadaje się brystol zaś do sporządzania napisów - czarny marker. (Polecam w młodszych klasach wywieszenie dużego arkusza brystolu w widocznym miejscu i doklejanie nowych trudnych słówek - uwaga jedno słówko na jednej karteczce. Jeden pojedynczy brystol powinien posłużyć na zapisanie słówek tylko do jednego kolejnego rozdziału. Po każdym rozdziale wieszamy nowy brystol. Po omówieniu 3 rozdziałów umieszczamy razem wg kolejności obok siebie 3 zapisane (wyklejone arkusze).

Praca z karteczkami daje dobre efekty. Sam pracuję z nimi w klasie VI SP i w klasach Gimnazjum. Impulsem do wykorzystania takiej metody była publikacja autorki: Barbary Kilani (Fremdsprache Deutsch, Heft 14).

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Dariusz Derlatka
Starachowice


Zaświadczenie onlinenumer online: 84 gości

reklama