Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11153
rok szkolny
2014/2015

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program autorski "Robótki ręczne" dla dzieci 5 i 6-letnich i ich rodziców

Twórczość plastyczna dziecka zajmuje w wychowaniu przedszkolnym uprzywilejowane miejsce. Dotyczy to zarówno kształcenia nauczycielek, jak i organizowania działalności dzieci w przedszkolu. Każdy nauczyciel poznał nie tylko prawidłowości i kolejne etapy dziecięcego rozwoju rysunku, lecz także bogactwo technik plastycznych.

W zakresie wychowania przez sztukę zaleca się wprowadzenie dzieci w świat malarstwa, rzeźby, architektury, w tym także w twórczość ludową.
W przedszkolach dba się o estetykę najbliższego otoczenia dzieci i rozwija u nich upodobania estetyczne. W trakcie zajęć dzieci mają okazję do wypowiadania się poprzez rysowanie, malowanie, lepienie. Dzieci oglądają różnorodne dzieła sztuki. W tradycji wychowania przedszkolnego zapoznaje się dzieci ze sztuką ludową poprzez organizowanie kącików regionalnych. Zachęca się dzieci do działalności artystycznej mieszczącej się w kręgu sztuki ludowej, np. lepienie naczyń z gliny i ich wypalanie, wycinanki z papieru, wykonywanie pisanek, topienie marzanny. Nie sposób przecenić tego zakresu wychowania przez sztukę, bo sztuka ludowa w swojej prostocie jest bliska dziecięcej twórczości. Jest to także wdzięczne pole do łączenia różnych dziedzin wychowania. Kolejny obszar wychowania przez sztukę to tworzenie przez dzieci sztuki użytkowej, oczywiście na miarę dziecięcych możliwości. Mogą to być ozdobne pudełka, prezenty w postaci zakładek do książki, igielników, itp. Tego rodzaju działalność jest bardzo kształcąca i to nie ze względu na wartości artystyczne wykonywanych przedmiotów. Jest to bowiem doskonała okazja do kształtowania sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dokładność i precyzja wykonania podnosi wartość artystyczną przedmiotów. Ponadto dzieci uczą się, w jaki sposób mogą innym sprawić radość i wyrazić wdzięczność. Jednocześnie dzieci uwielbiają tego typu działalność, dlatego proponuję wzbogacić zakres wychowania przez sztukę jeszcze o robótki ręczne.

ilustracja

ilustracja

(...)

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP)
Program do kompresji dostępny w Pomocy

Izabela Kirsztein
Przedszkole Niepubliczne "Tęcza"
w Bydgoszczy


Zaświadczenie onlinenumer online: 32 gości

reklama