Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11098
rok szkolny
2013/2014

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Trudna młodzież jako problem współczesnej pedagogiki

Trudna młodzież jest dzisiaj (i nie tylko dzisiaj) niewątpliwym problemem dla rodziców, opiekunów i pedagogów. Więc jak możemy definiować trudną młodzież? Postaram się objaśnić to pierwszych zdania z mojego eseju. Zjawisko "trudnej młodzieży" jest ściśle związane z efektem dorastania. Intensywna praca zaczyna się od wieku gimnazjalnego czyli od trzynastego roku życia. Wtedy też młodzi ludzie rozpoczynają pierwsze etapy intensywnego dojrzewania. Następują nagłe zmiany psychiczne i fizyczne.

Mówiąc o zmianach fizycznych mam tu na myśli nie tylko wzrost chłopców, pojawia się pierwszy zarost, pojawia się tak zwana mutacja głosu, rozwój narządów intymnych. Wszystko to jest spowodowane burzą hormonów, a zwłaszcza androgenów1. Zmiany u młodych kobiet wyglądają podobnie, z wyjątkiem przechodzenia mutacji głosu. Natomiast doznają pierwszego miesiączkowania.

Do zmian psychicznych zaliczamy zainteresowanie seksualnością - narastający popęd seksualny, ogromna chęć akceptacji w grupie rówieśniczej, ciekawość życia dorosłego. Każdy z powyższych czynników może prowadzić do negatywnych skutków psychospołecznych.


REKLAMA

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpoœrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Dawid Karol Kołodziej


Zaświadczenie onlinenumer online: 149 gości

reklama