Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10580
rok szkolny
2013/2014

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Tweet" krytyki

W dyskursie wciąż pojawiają się nowe głosy krytyki wobec współczesnej edukacji. Podnoszona argumentacja zdaje się w pełni odzwierciedlać problemy z jakimi boryka się edukacja już od pierwszych jej szczebli.

Uczeń od pierwszych lat zdaje się być zdegradowany do roli produktu końcowego, w który w toku edukacji zostaje wtłoczony określony materiał. Celem nakreślonego stanu rzeczy jest zapewnienie sukcesu na rynku pracy. We wskazanym natłoku rozmywa się jednak potrzeba nauki miękkich kompetencji, które stają się elementem pożądanym nie tylko przez pracodawców, ale przede wszystkim przez szeroko rozumiana tkankę społeczną. Skutkiem czego zdaje się być opóźniony start w dorosłe życie. Tak więc edukacja stwarza określony stan rzeczy nie dając recepty na zażegnanie problemu, który wywołuje.


REKLAMA

Wymuszone na edukacji testy kompetencyjne wymagają wiedzy zgodnej z kluczem odpowiedzi tym samym zdają się być edukacją "pod kluczem”. Owe testy mają wymiar głównie administracyjny jednocześnie zawężając horyzont do nakreślonego standardu. Na ich tle dodatkowo można dostrzec inny wymiar testów, a mianowicie narzędzie dyscyplinujące czy rankingujące placówki. Wynik staje się miernikiem szkoły zamkniętym w statystyce. Zatem na ile szkoła stała się zakładnikiem statystyki, a na ile zaledwie cieniem kreatora nowych horyzontów? Tworzone rankingi nie tylko wymuszają na szkole kreślone zachowanie, ale przede wszystkim doprowadziły do pogłębienia selekcji społecznej. Niegdyś ów podział ujawniał się dopiero przy wyborze szkoły średniej, obecnie reforma stworzyła warunki dla podziału klasowego znacznie wcześniej - już na poziomie gimnazjum.

Zdaje się, że reprodukcja kultury prawomocnej na stałe zagościła w polskich szkołach broniąc twierdzy, którą ugruntowała.

Urszula Bukowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 43 gości

reklama