Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10578
rok szkolny
2013/2014

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Szlachta, mieszczanie i chłopi w Konstytucji 3 Maja

W XVII w, po latach świetności Państwa Polskiego, Rzeczpospolita chyli się ku upadkowi. W 1767 roku tzw. Sejm Repniowski podejmuje uchwały, których gwarantem staje się caryca Rosji Katarzyna II. Od tego czasu Polska staje się silnie zależna od sąsiada. Doprowadza to do kryzysu państwowości m. in. wojny domowej wywołanej przez konfederatów barskich nie godzących się na protektorat Rosji, porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego a w końcu, w 1772 roku, do I.rozbioru Polski.

Konieczność ratowania świetności Rzeczypospolitej była nieunikniona. Przeprowadzono reformy gospodarcze, monetarne, kulturalne, częściowo zniesiono pańszczyznę, wprowadzono cło generalne, zakładano wiele fabryk, manufaktur i kampanii handlowych. W 1788 roku, za zgodą Rosji, powołany został tzw. Sejm Wielki był to początek reformy ustrojowej, której ukoronowaniem miała być Konstytucja 3 Maja.

Ustawa Rządowa nazwana, niemalże od dnia jej uchwalenia, Konstytucją 3 Maja była pierwszą w Europie a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych (11 IX 1787) ustawą zasadniczą na świecie, we współczesnym tego słowa znaczeniu. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791r. była zwieńczeniem reform Rzeczypospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego. Projekt przygotowany przez grono wtajemniczonych, wniesiono do sejmu w niewłaściwym terminie (w tygodniu przeznaczonym na rozpatrywanie spraw skarbowych). Wcześniej nie wydrukowano go i nie rozdano posłom. W czasie uchwalania nie przeprowadzono dyskusji w trybie przewidzianym prawem, chociaż na sesji przeciwników dopuszczono do głosu. Projekt nie został poddany pod głosowanie, ale przyjęty jakby przez aklamację i zaprzysiężony przez króla i marszałków sejmowych. Formalne braki legalności Ustawy Rządowej (Konstytucji 3 Maja) zostały usunięte dwa dni później. W dniu 5 maja Konstytucja została podpisana przez członków Deputacji Konstytucyjnej oraz oblatowana (wpisana) w księgach grodzkich warszawskich. Z tą chwilą Ustawa Rządowa stała się w pełni legalnym i obowiązującym prawem. Tego dnia uchwalono Deklarację Stanów Zgromadzonych, która znosiła prawa sprzeczne z Ustawą Rządową, nakazywała złożenie przysięgi na wierność Konstytucji przez urzędy i wojsko, ustanawiała coroczne święto upamiętniające uchwalenie Konstytucji oraz postanawiała wybudowanie kościoła wotywnego pod wezwaniem Najwyższej Opatrzności.

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Anna Siwek
Zespół Szkół w Gardnie


Zaświadczenie onlinenumer online: 99 gości

reklama