Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10577
rok szkolny
2013/2014

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Przyczyny wybuchu I wojny światowej

Z początkiem XX wieku Europa stała w zenicie własnej kariery politycznej i tworzyła centrum polityczne i gospodarcze świata. Dwie kolejne wojny światowe pozbawiły jej tej uprzywilejowanej pozycji. Na pytanie, kto ponosi winę za wybuch pierwszej wielkiej katastrofy ubiegłego stulecia, wojny z roku 1914, nie znaleziono jeszcze definitywnej odpowiedzi.

Zapoczątkowane jeszcze w XVIII wieku procesy rozwoju nowoczesnej świadomości pośród większości narodów europejskich uzyskały dodatkowe impulsy w wyniku radykalnych przekształceń społecznych i gospodarczych oraz konfliktów politycznych XIX wieku. Dla krajów uprzemysłowionych najważniejsze stało się zapewnienie dopływu surowców oraz organizacja rynków zbytu dla swych produktów, których produkowano coraz więcej w wyniku postępów rewolucji przemysłowej. Tak narodził się kolonializm.

Kraje europejskie liczyły, że ekspansja kolonialna pozwoli na wzmocnienie ich potęgi i zapewni podniesienie poziomu życia wszystkich mieszkańców. W miarę jak zaczął się kurczyć obszar poddany władzy poszczególnych krajów kolonialnych, konflikty o opanowanie regionów jeszcze wolnych stawały się coraz ostrzejsze.Dążenie do potęgi i ekspansji, charakterystyczne dla epoki schyłku XIX wieku, a określane mianem imperializmu, miało jeszcze jeden istotny aspekt, w postaci rozkwitu fałszywie pojmowanej dumy narodowej, przeświadczenia o wyższości jednego narodu nad innym i pragnienia wywyższania się kosztem innych.

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Anna Siwek
Zespół Szkół w Gardnie


Zaświadczenie onlinenumer online: 47 gości

reklama