Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10575
rok szkolny
2013/2014

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Dokument "Dagome iudex"

Mieszko I zmarł 25 maja 992 roku. Na krótko prze śmiercią oddał państwo gnieźnieńskie pod opiekę Stolicy Apostolskiej.

Donację księcia gnieźnieńskiego poznajemy z bardzo tajemniczego dokumentu, który od pierwszych widniejących na nim słów zwany jest powszechnie aktem Dagome iudex.

Dagome iudex to najstarszy zachowany dokument dotyczący państwa polskiego, sporządzony w roku 991 być może podczas zjazdu w Kwedlinburgu. W dokumencie tym, spisanym po łacinie, Mieszko informuje papieża o granicach swojego państwa i oddaje je pod papieską opiekę.

Treść, od strony czynności prawnej, nie budzi żadnych wątpliwości. Książe Mieszko I i jego żona księżńa Oda, a także ich synowie, Mieszko i Lambert, oddali swe "państwo gnieźnieńskie" wraz ze wszystkimi terytorialnymi przynależnościami pod władanie św.Piotra, co w ówczesnym języku prawno - kanonicznym znaczyło - pod protekcję Stolicy Apostolskiej. Jest to szeroko w średniowieczu rozpowszechniona forma czynności prawnej, zw. prekaria oblata, polegająca na tym, że prekarzysta przenosi na wybraną osobę czy instytucję kościelną własność (najczęściej gruntu), stając się od tej chwili użytkownikiem tejże własności. Strona, na którą przeniesiono tytuł własności, zobowiązana jest do opieki nad prekarzystą, który z kolei na znak podległości i za to, że zużytkowuje rzecz, która nie stanowi już jego własności, winien jest właścicielowi pewne świadczenie.

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Anna Siwek
Zespół Szkół w Gardnie


Zaświadczenie onlinenumer online: 56 gości

reklama