Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10491
rok szkolny
2012/2013

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Matura rozszerzona dla każdego" - Program zajęć przygotowujących do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Pracując w latach 2010-2013 w klasach o zwiększonym wymiarze godzin z języka polskiego realizowałam materiał nauczania na poziomie rozszerzonym. W założeniu klasa taka przygotowuje uczniów do zdawania matury na poziomie rozszerzonym, lecz wiadomo jest, że każdym zespole klasowym są osoby słabsze, które mają ambicje i aspiracje, lecz nie zawsze idą one w parze z umiejętnościami. Wiele osób wymaga również pracy w małych grupach, gdyż tylko wtedy potrafią efektywnie pracować i zdobywać określone umiejętności. Mając to wszystko na uwadze podjęłam się prowadzenia zajęć dodatkowych dla grupy osób z obydwóch tych klas, które zadeklarowały zdawanie matury z języka polskiego na poziomie rozszerzanym. Na pierwszych zajęciach przeprowadziłam ankietę oraz rozmowę z uczniami, aby dowiedzieć się czego oczekują od takich zajęć, czego nie umieją i czego najbardziej obawiają się w egzaminie rozszerzonym. Spytałam także o ich oczekiwania związane z planowanymi zajęciami.

Po wstępnym rozpoznaniu zaplanowałam zajęcia przeznaczony na cały rok szkolny, realizowane w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Program zajęć zaplanowałam tak, aby móc go zmodyfikować i dopasować do potrzeb uczniów w ciągu roku szkolnego. Główny nacisk położyłam na ćwiczenia praktyczne z tekstem literackim (uwzględniając arkusze maturalne), co miało uczniów przyzwyczajać do tej formy pracy, z jaką spotkają się na egzaminie. Część zajęć prowadzona była w formie dyskusji, burzy mózgów czy pracy w grupach, inne miały charakter ćwiczenia pisania tekstu własnego. W ramach tych zajęć przeprowadziłam także (w czasie dodatkowym) maturę próbną z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, którą oceniłam i omówiłam z uczniami.

(...)


REKLAMA

Publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP)
Jak rozpakować archiwum ZIP ? - odpowiedź w Pomocy

Maria Nowak


Zaświadczenie onlinenumer online: 79 gości

reklama