Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10307
rok szkolny
2012/2013

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Technologie informacyjno-komunikacyjne w nauczaniu projektowym

ICT for Collaborative, Project-Based, Teaching and Learning
Technologie informacyjno-komunikacyjne w nauczaniu projektowym
Organizator: Smart Solutions Ltd.
Miejsce szkolenia: Malta

W dniach 4-10 września 2011 r. uczestniczyłam w szkoleniu ICT for Collaborative, Project-Based, Teaching and Learning na Malcie. W ramach przygotowania do uczestnictwa w kursie włączyłam się na zaproszenie organizatorów do internetowej społeczności na platformie on-line http://smartsolutionsmalta.mixxt.com. Dzięki temu miałam możliwość zapoznać się z innymi uczestnikami już przed samym wydarzeniem, jak również przygotować się w pełni do wymagań kursu. Dano nam sposobność do zapoznania się jako potencjalni partnerzy jak również przypomnienia wybranych umiętności z zakresu technologii informacyjnej. Wynikało to z inicjatywy organizatora, który starał się jak najwcześniej wytworzyć atmosferę współpracy.

Ponadto w ramach platformy mogliśmy zapoznać się nie tylko z uczestnikami naszej grupy, ale ze wszystkimi, którzy brali udział w sesjach 2011. Było to niezwykle istotne w kwestiach organizacji podróży i pobytu- ze względu na specyficzny charakter kraju do którego się udawaliśmy, rozumiem przez to odmienną organizację pracy, tryb dnia i rozplanowanie komunikacji publicznej - inne niż w krajach zamieszkania większości z nas. Zapoznaliśmy się również dzięki platformie z wynikami pracy zespołowej wykonanej w ramach zajęć przez naszych poprzedników. Tę część pozostawiono naszej inicjatywie.


REKLAMA

Tematyka kursu obejmowała zastosowanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej w nauczaniu i uczeniu się opartym na metodzie pracy grupowej, zespołowej, jak i projektach. Położono duży nacisk na ideę współpracy międzynarodowej w ramach programów eTwinning jak i Comenius. W ramach zajęć, które odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16 uczestnicy kursu (24 nauczycieli różnego typu szkół z 11 krajów: Polska, Belgia, Francja, Norwegia, Dania, Islandia, Szwecja, Estonia, Wielka Brytania, Portugalia, Finlandia) podzieleni na dwie grupy zapoznali się z następującymi programami i narzędziami internetowymi:

 • Photo Story Three
 • PowerPoint for Special Educational Needs
 • WordPress for blogging
 • Audacity for podcasting
 • Prezi for flash based presentations
 • Concept Mapping
 • Wikispaces
 • Windows Movie Maker
 • Comic Life

  Praca odbywała się w klimatyzowanych laboratoriach- każdy z uczestników miał do dyspozycji dwoje stanowisko pracy w obszernej pracowni. Każde wprowadzenie nowego narzędzia odbywało się przy pomocy tablicy interaktywnej lub rzutnika a następnie każdy z uczestników wykonywał samodzielne zadanie, zasięgając w razie potrzeby porad prowadzącego

  Odbywały się również zajęcia w grupach w celu wykonania poszczególnych zadań takich jak tworzenie komiksów oraz animacji, a przedostatni dzień zajęć w całości poświęcony był pracy zespołowej mającej na celu ścisłe zintegrowanie poznanych narzędzi z przekazywaniem wiedzy w ramach poszczególnych przedmiotów a także w celu uzyskania ewentualnego produktu końcowego potencjalnego partnerstwa.

  Wyniki pracy zostały zaprezentowane w ostatnim dniu kursu- nastąpiło wówczas omówienie i ewaluacja.

  Jednym z celów kursu było również promowanie międzyszkolnej współpracy międzynarodowej poprzez eTwinning. W ramach tych zajęć każdy uczestnik założył konto na portalu, miał za zadanie wyszukać odpowiednich partnerów oraz zapoznał się z przykładami nagrodzonych już wyników współpracy. Zajęcia te prowadziła koordynatorka programu eTwinning na Malcie pani Amanda Debatissta. Praca w grupach była również tak zorganizowana aby grupy składały się z nauczycieli z różnych krajów co dawało doskonałą okazję do wymiany doświadczeń.

  Oprócz zajęć w laboratorium odbyły się również dwie wycieczki fakultatywne dające nam możliwość zapoznania się z kulturą i zabytkami Malty- zwiedziliśmy Mdinę, Hagar Qim, Valettę oraz Blue Grotto.

  Wycieczki te odbywały się po zakończeniu zajęć a przejazd i doskonałą opiekę przewodnika zapewniał organizator. Wyjazdy te były szczególnie kształcące ze względu na wyjątkowe miejsce historyczne jakim jest Malta- miejsce skrzyżowania kultur oraz zabytków liczących sobie tysiące lat.

  Całość szkolenia, zarówno pod względem organizacyjnym jak merytorycznym przekroczyła moje oczekiwania.

  Organizatorzy szkolenia, podczas pierwszego spotkania, wyposażyli nas w nośniki pamięci z niezbędnymi podczas kursu materiałami, a także tradycyjne materiały szkoleniowe dotyczące każdego z zajęć.

  Oczekiwałam szkolenia na temat TIK, jednak nie spodziewałam się, że nauczę się tak wiele i że odbędzie się to w tak miłej, wysoce profesjonalnej atmosferze. Nie tylko zajęcia ale również posiłki, wycieczki i spotkania organizacyjne były doskonale zorganizowane i odznaczały się punktualnością.

  Pobyt na szkoleniu odświeżył mój zapał zawodowy pod wieloma względami, dał mi również wgląd w sytuację szkolnictwa w Europie.

  Po powrocie z kursu "na gorąco" podzieliłam się doświadczeniami z radą pedagogiczną szkoły, zaprezentowałam narzędzia, które poznałam podczas szkolenia oraz w czasie rozmów z innymi uczestnikami.

  Nabyte w czasie szkolenia umiejętności wykorzystałam już na swoich lekcjach. Myślę, ze pewnymi umiejętnościami jestem w stanie zaskoczyć nawet moich uczniów, którzy w dziedzinie TIK niejednokrotnie prześcigają swoich nauczycieli. Wykorzystanie nowo poznanych technik komputerowych wpłynie niewątpliwie na uatrakcyjnienie moich zajęć z uczniami.

  Zaplanowałam też kilka szkoleń prezentujących poznane przeze mnie narzędzia - zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów. Dodatkowo dla kadry pedagogicznej przygotowałam szkolenie na temat Programu Comenius -Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej.

  Magdalena Bardzik
  Zespół Szkół Mechanicznych
  w Rzeszowie


 • Zaświadczenie online  numer online: 78 gości

  reklama