Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10180
rok szkolny
2012/2013

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Projekt wspomagający rozwój dziecka 2,5 letniego

Projekt działań edukacyjnych wspomagający rozwój psychofizyczny dziecka 2,5 letniego opracowałam z myślą o promowaniu i upowszechnianiu rozwiązań opiekuńczych, wychowawczych i dydaktycznych w przedszkolu. Będąc praktykiem wychowania przedszkolnego najważniejszym dla mnie celem przy tworzeniu tego projektu była jego przydatność, czytelność i przejrzystość treści. Te materiały powinny być pomocą do przygotowania przedszkoli do edukacji dziecka 2,5 letniego i inspiracją do tworzenia przez nauczycieli własnych modyfikacji na zasadzie wprowadzania nowych pomysłów i rozwiązań.

Rozwój psychofizyczny człowieka szczególnie w pierwszych latach jego życia jest tematem bardzo frapującym, stąd też ogromne zainteresowanie tym zagadnieniem ze strony rodziców i nauczycieli. Obie te grupy chcą skonfrontować własne obserwacje, niepokoje i wątpliwości dotyczące prawidłowego rozwoju dziecka.

Kontakty małego dziecka z otoczeniem są niezbędnym warunkiem dla jego prawidłowego rozwoju i odwrotnie. W miarę rozwoju dzieci spędzają coraz więcej czasu z rówieśnikami i coraz mniej z dorosłymi w tym także najbliższymi, co ma ogromny wpływ na przebieg całościowego procesu edukacyjnego wspomagającego rozwój pełnej osobowości dziecka. Maluszkowi należy pokazać, że razem można zrobić wiele,że działania z drugą osobą mogą przynieść wiele satysfakcji i korzyści.

Dzieci 2,5 letnie zajmują się podbojem świata, czynią to w sposób brawurowy, bo poruszają się prawie biegiem i prawie zawsze hałasując, stąd też przedszkola i nauczyciele w nich pracujący muszą przygotować się do przyjęcia tak małych, ale jakże bardzo ciekawych świata obserwatorów. Problem posłania do przedszkoli tak małych dzieci jest bardzo aktualny, dlatego ośmieliłam się spróbować opracować autorski projekt takich działań, które wspomogłyby ich rozwój psychofizyczny.

Wiele argumentów przemawia za słusznością podjęcia tego tematu choćby, to że coraz więcej rodziców boryka się z decyzją posłania dziecka do przedszkola, czasem jest to konieczność życiowa. Jednak należy życzyć każdemu rodzicowi, by mógł mieć komfort wyboru dogodnego czasu rozpoczęcia edukacji przedszkolnej swego malucha.

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Monika Brach


Zaświadczenie onlinenumer online: 74 gości

reklama